Ułatwienia dostępu

Zespół folklorystyczny „Szarotka”

Zespół folklorystyczny „Szarotka” istnieje od 1998 roku. W jego repertuarze artystycznym znajdują się pieśni patriotyczne, ludowe, biesiadne, cygańskie i estradowe. Muzyka dla członków zespołu stanowi pasję i radość życia. Formacja działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach. Szczególną misją zespołu jest niesienie zadowolenia i uśmiechu, które prowadzą do dobrego samopoczucia słuchaczy. Zespół uczestniczy w licznie organizowanych imprezach kulturalno - rekreacyjnych w Gminie, Powiecie, a nawet Województwie. Założycielką grupy jest Helena Nawrot. Artyści zawsze występują w przepięknych, bogato zdobionych ludowych strojach. Grupa może poszczycić się wieloma przyznanymi nagrodami, wyróżnieniami oraz pucharami, które można oglądać w siedzibie Klubu Senior, przy ul. Daszyńskiego 29 w Mysłakowicach.

Zespoły folklorystyczne

Zespól Folklorystyczny Karkonosze z  Gruszkowa - wieś znajdująca się w gminie Mysłakowice  w powiecie Karkonoskim, w województwie Dolnośląskim. 

Zespól został założony w 2001 roku przez rodzeństwo: Bożenę Krupe 1 Tadeusza Kucharczyka. W skład zespołu wchodzi 12 członków. Od 15 lat Zespól aktywnie prowadzi swoją działalność  folklorystyczną. kultywuje tradycje ludowe różnych regionów Polski w gminie, powiecie, województwie, kraju, a także za granicami naszego Państwa. W ciągu tych piętnastu lat uczestniczył w licznych konkursach, ogólnopolskich imprezach, festiwalach, przeglądach, festynach, koncertach, imprezach okolicznościowych, lokalnych oraz charytatywnych prezentując pieśni ludowe, biesiadne, oraz teksty własne, pisane przez członków zespołu.

Charakterystycznym elementem zespołu jest gra na własnoręcznie  wykonanym instrumencie, tzw. Kłapaczce, która została wprowadzona także przez wiele innych zespołów. Instrument ten wydaje charakterystyczne dźwięki  tworząc specyficzny klimat podczas koncertów.

W swoim dorobku Zespól posiada kilkadziesiąt dyplomów i odznaczeń. Śpiewanie i granie to ich pasja, traktują  to jako misje pielęgnowania pamięci o korzeniach narodowych. 

Najważniejsze odznaczenia: 

-2004г. medal Fundacji Polakom Na Wschodzie dla kierownika zespołu Tadeusza Kucharczyka;

- 2005r. Odznaka Zasłużony Działacz Kultury, 

- 2007r. nagranie płyty w studiu Radia Wrocław, udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu, 

- 2013r. 1 miejsce na Przeglądzie Zespołów ludowych w Mysłakowicach, 1 miejsce na senioraliach Jeleniej Górze, 

- 2014r. 1 Miejsce na Senioraliach w Legnicy „bo radość jest w nas”, 1 Miejsce na Senioraliach 3wieku w Warszawie, 

 -2015r. 1 Miejsce w przeglądzie Kobierzyca, 

1 Miejsce na Senioraliach we Wrocławiu, 

1 Miejsce na Senioraliach w Jeleniej Górze, 

Zespół otrzymał odznakę od Marszałka woj. dolnośląskiego „Zasłużeni dla Dolnego śląska” 

Zespół Karkonosze na swoim koncie ma już 5 nagranych płyt, a w tym dobytku jedna płyta z kolędami, a jedna w wersji DVD. Dodatkowo jako grupa folklorystyczna udało nam się już zorganizować 7 Festiwali międzynarodowych - w naszej gminie, na gruszkowskiej polanie, gdzie udało nam się gościć między innymi zespoły z takich krajów jak Niemcy czy Litwa. 

https://youtu.be/zVVAvPkgyl4

https://youtu.be/L6ZfacoIo0M

https://youtu.be/M02cJop7jZs